Η ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ

Το ΥΠΕΠΘ με χρηματοδότηση από την Ευρωπαϊκή ένωση (Β' ΚΠΣ) έχει ιδρύσει σ΄ όλη την χώρα περίπου  500 σχολικές βιβλιοθήκες. Η Σχολική Βιβλιοθήκη Τυμπακίου εντάσσεται στο έργο "ΚΝΩΣΟΣ" που κύρια ευθύνη του ήταν να δημιουργηθούν 31 σχολικές βιβλιοθήκες στην Κρήτη.

Κύριος Φορέας υλοποίησης αυτού του έργου ήταν η Βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου Ρεθύμνου , όπου έγινε και η εκπαίδευση των υπευθύνων των Σ.Β. Άλλοι φορείς που συνέδραμαν είναι: O Ο.Σ.Κ. (Κτίριο - υλικοτεχνικός εξοπλισμός ) -  To Πανεπιστήμιο Κρήτης (Καταλογογράφηση των βιβλίων) - To Εθνικό Κέντρο Τεκμηρίωσης (Πρόγραμμα ΑΒΕΚΤ)

Η δημιουργία αυτών των βιβλιοθηκών σε σχολικές μονάδες της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης αποτελεί το πρώτο βήμα για την διάδοση του θεσμού στην Ελλάδα και την εδραίωση των σχολικών βιβλιοθηκών ως ένα αναπόσπαστο τμήμα της εκπαιδευτικής διαδικασίας, το οποίο συμπληρώνει και ενισχύει την διδασκαλία μέσα στην τάξη. Άμεσα απευθύνονται σε μαθητές και καθηγητές της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, έμμεσα όμως ωφελείται και η ευρύτερη κοινότητα στην οποία εντάσσεται η σχολική βιβλιοθήκη.

Η βιβλιοθήκη λειτουργεί από το 1999 σε οργανωμένη αίθουσα στο ισόγειο του σχολείου, με περίπου 6000 βιβλία, 3 υπολογιστές, φωτοτυπικό μηχάνημα, στερεοφωνικό συγκρότημα, τηλεόραση, video και προβολέα διαφανειών.

[Φωτογραφίες από την Βιβλιοθήκη]

Υπεύθυνη της βιβλιοθήκης είναι η Χαραλαμποπούλου Νάντια.

Τηλέφωνο / fax : 28920-29550

e-mail : Htympaki@in.gr

Για σχόλια και παρατηρήσεις σας μην διστάσετε να μας στείλετε e-mail